Historie - plavání s ploutvemi


Plavání s ploutvemi a rychlostní potápění 

Plavání s ploutvemi a rychlostní potápění pod vodou (PP a RP) představují nejmladší disciplínu potápěčského soutěžního sportu. Jako samostatná disciplína vznikala postupným oddělováním především sprintérských částí orientářských a distančních vícebojů. Tyto disciplíny se pak samostatně přesunovaly do plaveckých bazénů. První evropské medaile se rozdělovaly ještě při společné soutěži v roce 1967 v italské Angeře. Zde se plavala sprinterská disciplína na nádech 40m a na 1000m s přístrojem plavaným na volné vodě podle nataženého lana. K faktickému rozdělení disciplín na evropské úrovni došlo v roce 1968. Od roku 1969 se místa konání mistrovství v plavání s ploutvemi a orientačního potápění vzájemně lišila. Plavecké disciplíny v bazénu se vyvíjely ze všech potápěčských disciplín nejvíce dynamicky. První mistrovství světa se konalo v roce 1976 v německém Hannoveru. Od roku 1981 jsou plavecké disciplíny součásti Světových her, juniorské šampionáty se v Evropě konají od roku 1984 a světa od roku 1989. Plavání s ploutvemi je také zařazeno mezi volitelné olympijské sporty.


Plavání s ploutvemi v České republice

V České republice se neoficiální závody v bazénech začaly pořádat už od roku 1960. Prvními pořadateli se stala Praha a Ústí nad Labem. Nejstarší závod, který se udržel až do současnosti je soutěž družstev Potápěčská liga. Tento závod vznikl v roce 1968 a jeho stálým pořadatelem se stal Klub sportovních potápěčů v Olomouci. Od roku 2000 se stal tento závod zároveň Mistrovstvím republiky v soutěži družstev.

Od roku 1971 se pravidelně pořádá i Mistrovství republiky v individuálních závodech. Místa pořádání těchto závodů se každoročně mění. Nejlepší závodníci posledních let vyšli z přípravy sportovních klubů v Praze, Liberce, České Lípy, Českých Budějovic, Litoměřic, Pardubic a Mostu, z moravských klubů stojí za zmínku úspěšný klub v mládežnických kategorií z Nového Jičína a dále kluby ze Zlína, Olomouce, Žďáru nad Sázavou, Přerova a Břecalavi.