O ploutvovém plavání


Plavání s ploutvemi (PP)

Plavání s ploutvemi je dynamický vodní sport, který kombinuje sílu a techniku plavce s rychlostí a efektivitou ploutví. Tento sport se dělí na několik disciplín, které zahrnují jak plavání na hladině, tak pod hladinou. Plavci používají speciální monoploutve nebo dvojité ploutve, díky kterým mohou dosáhnout vysokých rychlostí a efektivních pohybů ve vodě. Plavání s ploutvemi je ideální pro ty, kteří hledají intenzivní fyzickou aktivitu a rádi posouvají své limity. 

Disciplíny: 50m , 100m , 200m , 400m , 800m , 1500m 

Rychlostní potápění (RP)

Rychlostní potápění je adrenalinová disciplína, při které plavec soutěží v rychlosti pod vodou pomocí speciální monoploutve a kyslíkového dýchacího přístroje. Cílem je uplavat co nejrychleji stanovenou vzdálenost pod hladinou. Tento sport klade důraz na rychlost, vytrvalost a precizní techniku, přičemž plavec musí efektivně pracovat s dechem i svým pohybem pod vodou. 

Disciplíny: 25m, 50m, 100m, 200m, 400m

Bi-fins (BF)


Plavání v krátkých ploutvích označované jako "Bi-fins" je nejmladší disciplínou plavání s ploutvemi vůbec. Poprvé se staly součástí oficiálního programu MS a ME v roce 2007. Od roku 2017 byly Bi Fins doplněny o novou individuální disciplínu 400 BF a poprvé byla uvedena smíšená štafeta 4 x 100BF.

Disciplíny: 50m, 100m, 200m, 400m

Historie - plavání s ploutvemi


Plavání s ploutvemi a rychlostní potápění 

Plavání s ploutvemi a rychlostní potápění pod vodou (PP a RP) představují nejmladší disciplínu potápěčského soutěžního sportu. Jako samostatná disciplína vznikala postupným oddělováním především sprintérských částí orientářských a distančních vícebojů. Tyto disciplíny se pak samostatně přesunovaly do plaveckých bazénů. První evropské medaile se rozdělovaly ještě při společné soutěži v roce 1967 v italské Angeře. Zde se plavala sprinterská disciplína na nádech 40m a na 1000m s přístrojem plavaným na volné vodě podle nataženého lana. K faktickému rozdělení disciplín na evropské úrovni došlo v roce 1968. Od roku 1969 se místa konání mistrovství v plavání s ploutvemi a orientačního potápění vzájemně lišila. Plavecké disciplíny v bazénu se vyvíjely ze všech potápěčských disciplín nejvíce dynamicky. První mistrovství světa se konalo v roce 1976 v německém Hannoveru. Od roku 1981 jsou plavecké disciplíny součásti Světových her, juniorské šampionáty se v Evropě konají od roku 1984 a světa od roku 1989. Plavání s ploutvemi je také zařazeno mezi volitelné olympijské sporty.


Plavání s ploutvemi v České republice

V České republice se neoficiální závody v bazénech začaly pořádat už od roku 1960. Prvními pořadateli se stala Praha a Ústí nad Labem. Nejstarší závod, který se udržel až do současnosti je soutěž družstev Potápěčská liga. Tento závod vznikl v roce 1968 a jeho stálým pořadatelem se stal Klub sportovních potápěčů v Olomouci. Od roku 2000 se stal tento závod zároveň Mistrovstvím republiky v soutěži družstev.

Od roku 1971 se pravidelně pořádá i Mistrovství republiky v individuálních závodech. Místa pořádání těchto závodů se každoročně mění. Nejlepší závodníci posledních let vyšli z přípravy sportovních klubů v Praze, Liberce, České Lípy, Českých Budějovic, Litoměřic, Pardubic a Mostu, z moravských klubů stojí za zmínku úspěšný klub v mládežnických kategorií z Nového Jičína a dále kluby ze Zlína, Olomouce, Žďáru nad Sázavou, Přerova a Břeclavi.